دل‌نوازها

به هر پرده رازی بود دل‌نواز - که آن‌را ندانند جز اهل راز

آلبوم ترانه‌های محلی فارس، مهران بردیده

«ترانه‌های محلی فارس» نام آلبوم «موسیقی محلی استان فارس» با خوانندگی «مهران بردیده» و آهنگ‌سازی «حسین حمیدی» است که در سال 1376 برای نخستین بار توسط «انتشارات ماهور» به مدت زمان ۵۶ دقیقه و ۳۷ ثانیه منتشر شده است.

«استان فارس» از دیرگاهان تاکنون یکی از مراکز مهم تجلی هویت و فرهنگ ایران بوده است، در این استان هرچند قبایل و عشایر غیر فارس همچون «ترکان قشقایی»، «ایلات بویراحمدی» و «عشایر عرب» بسر می‌برند اما نگهبانان فرهنگ و موسیقی اصیل فارس‌اند و در گزار قرن‌ها این میراث ارزشمند را به نسل‌های گوناگون منتقل کرده‌اند.

یکی از مراکز مهم موسیقی استان فارس «شهرستان جهرم» است، قدمت موسیقی در این منطقه به دوران «ساسانیان» و روزگار موسیقی‌دان بلندآوازه ایران «باربد» می‌رسد.

اصطهبانات (صابونات)، لار، فسا، نوبندگان، کازرون و شیراز از دیگر خاستگاه‌های ترانه‌های محلی فارس است.

ترانه‌های محلی فارس که دربرگیرنده‌ی شعرهای فارسی است بیشتر با «تار» و «تنبک» نواخته می‌شوند و از ویژگی‌های آن نزدیکی با «موسیقی ردیف ایران» است. استفاده از سازهایی مانند کرنا، سرنا و ناقاره‌ی فارس نیز مرسوم است.

از ترانه‌های اصیل و قدیمی این مجموعه می‌توان از «تصنیف جهرمی»، «صابوتای هوی ببار» و «زنگ شتر جهرمی» نام برد. «واسونک» نوعی آواز دسته جمعی است که در عروسی خوانده می‌شود، «اُی حمومی» نام «واسونک» مشهوری است که در این مجموعه گنجانده شده است، این ترانه را به خاطر حس مشترک با قطعات لُری که معمولن در در عروسی و در «منطقه کازرون» و «نورآباد ممسنی» نواخته می‌شوند همراه کرده‌‎ایم. همچنان که در جای دیگر قطعه‌ی «سحرآوازی» را که یکی از مشهورترین قطعات موسیقی سازی قشقایی‌هاست به صدای «کرنا» همراه کرده‌ایم.

این مجموعه با تجربه‌ای تازه در بکارگیری سازهای منطقه‌ی فارس به صورت هم‌نوازی و کوششی است نو در بازسازی ترانه‌های فارس.

آقایان «رحیم فتح ‌علی زاده»، «نوید اَفقه» و «بالازاده» از شیراز، «اصغر محمدی» و «محمدرضا نیرومندی» از «جهرم»، «خداکرم ولیانژاد» و «محمدرضا زرافشان» از کازرون، «شنبه نوایی» از نورآباد ممسنی و «عزیز اخلاقی‌پور» از مرودشت در تهیه‌ی این مجموعه یاری بسیار کرده‌اند، از ایشان سپاسگزارم.

«حسین حمیدی»


فهرست:

۱. مقدمه صابوناتی
۲. تصنیف صابوناتی
۳. هوی نای گُلُم میگُلی با نی‌لبک
۴. رنگ صابوناتی به روایت «اصغر محمدی از جهرم
۵. جُور خزون
۶. بیروَقه
۷. اُی حمومی
۸. بختیاری
۹. اُی حمومی، رنگ هوشگله
۱۰. دَسی گُلُم
۱۱. زنگ شتر جهرمی
۱۲. هوی ببار
۱۳. مقدمه‌ی جهرمی، تصنیف جهرمی
۱۴. سحر آوازی موسیقی قشقایی، کرنا «محمدرضا زرافشان»
۱۵. راه شیراز برگرفته از تصنیف قدیمی «راه شیراز» کار آقای «ایرج سلطانی»

نوازندگان:

سعید فرج‌پوری: کمانچه
محمد فیروزی: عود، سه‌تار
بهرام ساعد: تار، تارباس
نوید اَفقَه: تنبک
محمد زرافشان: کرنا

حسین حمیدی: کرنا، سرنا، نی‌لبک، نی، ناقاره‌ی فارس

برگرفته از جلد اثر


لینک دانلود آلبوم از مدیافایر
تمامی کاورها به صورت مخفی در درون پوشه می‌باشند.

+ نگاشته شد در سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ 2:31 به‌دست دل‌نواز  |