دل‌نوازها

به هر پرده رازی بود دل‌نواز - که آن‌را ندانند جز اهل راز

آلبوم غزل افغانی، فریده مهوشآلبوم «غزل افغانی» نام آلبوم موسیقی با آواز «فریده مهوش» خواننده‌ افغانی معروف به «استاد مهوش» است که پس از آلبوم بسیار موفق سال ۲۰۰۳ وی با نام «رادیو کابل»، در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.

علی‌رغم متن فارسی دفترچه‌ی آلبوم، تمرکز آن همانند نامش بر غزل‌های افغانی است. غزل‌هایی با فُرم اعلای ترانه‌های عاشقانه و الهی. وقتی بدانید «فریده مهوش» غزل‌خوان قهاری است متعجب می‌شوید ببینید او بر خلاف عنوان آلبوم، یک ترانه‌ی ساده، بعلاوه‌ی یک لالایی و یک آهنگ بی‌کلام را نیز در آلبوم خود گنجانده است.

«فریده مهوش» تنها زن مدافع هنر «غزل افغانی‌»ست. تراک اول آلبوم «دختر باغ (Girl of the Garden)» بسیار شنیدنی‌ست و هنر «مهوش» را نمایان می‌کند. کیفیت موسیقی‌های آلبوم بسیار بالاست و متشکل از همان سازهای آلبوم «رادیو کابل»، یعنی سازهای «بنسوری (فلوت هندی)»، «طبلا» و نوعی تنبک کوچک که در موسیقی افغانستان رایج است با نام «زیربغلی (Zerbaghali)» است. (تغییر شکل یافته‌‌ی تنبک ایرانی) به علاوه‌ در آلبوم «غزل افغانی» سازهای سی‌تار و «Sarod» نیز حضور دارند با این تفاوت که در این آلبوم تمایل موسیقی به سمت «موسیقی شبه قاره هند» محسوس‌تر است. با وجود عدم حضور ساز «رباب» (ساز ملی افغانستان) که نشان بارز موسیقی افغانی است در این آلبوم، تنظیم آن با زیبایی‌شناسی موسیقی افغانی کاملا سازگار است.

«مهوش» در افغانستان افسانه است. او درجه‌ی «استادی» را در سال ۱۹۷۷ از سوی «محمدحسین سرآهنگ» موسیقی‌دان افغانی کسب کرد. عنوانی که پیش از این همیشه در اختیار آقایان بود. با سلسله حوادثی که در اواخر دهه‌ی ۷۰ و اوایل ۸۰ میلادی در افغانستان رخ داد (جنگ شوروی در افغانستان) «مهوش» مجبور به ترک افغانستان شد و به پاکستان رفت. دو گروه درگیر جنگ داخلی در پاکستان از «مهوش» خواستند تا برای اهداف آنان بخواند وگرنه به قتل خواهد رسید. «فریده مهوش» خسته و درمانده درخواست «پناهندگی سیاسی» کرد. درخواست او برای «پناهندگی سیاسی» در آمریکا توسط «کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان» پذیرفته شد و از آن زمان تاکنون وی در آمریکا سکونت دارد و به دلیل ادامه‌ی ناآرامی‌ها در ۳۰ سال گذشته‌ی افغانستان، هنوز در تبعید خودخواسته به سرمی‌برد و به کشورش بازنگشته است.


فهرست:
۱. دختر باغ
۲. خوی آتشین
۳. در آن نفس
۴. زندگی
۵. فرچر
۶. دلِ ناسوخته
۷. پای اشک
۸. بعد از خدا
۹. چشمان سیاه
۱۰. لالایی، لالایی (بخواب فرزندم، بخواب)

ترچمه از Accords Croises و نسخه‌ی آرشیو Songlines Magazine


لینک دانلود آلبوم از مدیافایر
تمامی کاورها به صورت مخفی در درون پوشه می‌باشند.

+ نگاشته شد در سه شنبه پنجم مهر ۱۳۹۰ 13:7 به‌دست دل‌نواز  |